3 dôvody prečo by ste aj vy mali časť vašich peňazí investovať do zlata

Aj vy sa pýtate, prečo investovať do zlata?
Z dlhodobého hľadiska cena zlata stále rastie. Na druhej strane, samotné peniaze strácajú počas času svoju hodnotu.
Zabezpečiť budúcnosť svojich detí a rodiny je preto lepšie investíciou do zlata, ako držať niekde hotovosť.
Vo vyspelých krajinách ako Švajčiarsko, Nemecko či Rakúsko ľudia pochopili, že investovanie do zlata by malo byť samozrejmosťou a nutnosťou.

Tu je niekoľko dôvodov, prečo investovať práve do zlata:

1. Zlato vám umožňuje diverzifikovať vaše portfólio a rozdeliť tak riziko pri investícii

Až 70 % Slovákov drží svoje peniaze v bankách. Existuje však niekoľko lepších možností, no Slováci ich nevyužívajú.
Diverzifikovanie vášho investičného portfólia znižuje riziko straty v budúcnosti. Investícia na „jednu kartu“ nikdy nie je dobrým riešením a to platí dvojnásobne pri investovaní.

2. Zlato uchováva hodnotu

Zlato je najlepším uchovávateľom hodnoty.
Pred viac ako 100 rokmi mala 1 unca zlata (31.1g) hodnotu približne 20 amerických dolárov, za ktoré ste si mohli kúpiť najkvalitnejší ručne šitý oblek. Dnes má 1 unca zlata hodnotu viac ako 1200 amerických dolárov, za ktoré si taktiež môžete kúpiť ručne šitý oblek špičkovej kvality.

Ak by ste neinvestovali do zlata, čo by ste si kúpili za pôvodných 20 dolárov dnes? Prakticky nič…
Druhým príkladom je auto: V roku 1908 bolo na trh uvedené prvé sériovo vyrábané vozidlo na svete – Ford model T. Auto stálo 850 amerických dolárov, čo zodpovedalo približne 42,5 unce zlata. Dnes má toto zlato hodnotu viac ako 50 000 dolárov.
Za 50 000 dolárov dnes kúpite kvalitné a luxusné auto, no za pôvodnú hodnotu 850 dolárov rozhodne nie…

3. Hodnota zlata dlhodobo rastie, hodnota peňazí klesá

Príkladom toho, že peniaze strácajú hodnotu je dom za 100 000 Kčs pred asi 25 rokmi. Dnes taký dom stojí 100 000 €, čo je v prepočte približne 3 milióny vtedajších korún. Peniaze totiž neustále strácajú svoju hodnotu a znižuje sa ich kúpna sila.

Prečo je to tak?
Peniaze kedysi boli kryté zlatom, ich hodnota bola vďaka tomu stabilná. Dnes je už všetko inak… Peniaze nie sú kryté ničím a neustále sú tlačené nové a nové bankovky. Mesačne pribudne do obehu približne 80 miliárd eur, a preto ich hodnota stále klesá.

Na peniaze vplýva aj inflácia, ktorá je zväčša väčšia, ako úrokové sadzby na účtoch a tak stále klesá ich hodnota. Držať peniaze, či už v hotovosti alebo v banke, sa naozaj neoplatí.

Ako je na tom zlato?
Hodnota peňazí neustále klesá. Na druhej strane, hodnota zlata stabilne rastie. Existujú krátkodobé výkyvy, no napríklad od roku 2001 sa hodnota zlata zvýšila v priemere o 10 % ročne.

Zlato je určené pre širokú verejnosť
Investovať do zlata sa dá už od niekoľkých desiatok EUR, preto je táto investícia určená pre širokú verejnosť a nie je to len vymoženosť pre bohatých… Začať môžete už pri naozaj nízkych investíciách a časom môžete zlata nakupovať stále viac a viac.

Zlato je anonymné a oslobodené od daní
Zlato sa nakupuje bez DPH, vďaka čomu je jeho nákup úplne anonymný. Nikto nemusí vedieť, že vôbec nejaké zlato máte. Vďaka tomu nemôže na vaše zlato nikto siahnuť, dokonca ani exekútor.
Zlato je dokonca oslobodené aj od dane zo zisku. Ak dnes nakúpite fyzické zlato a neskôr ho predáte so ziskom, nebudete musieť platiť daň a celý zisk si môžete ponechať.
Tieto výhody však majú len fyzické osoby, nie právnické osoby, ktoré by daň museli platiť.

Ste pripravení urobiť dobré rozhodnutie a investovať do budúcnosti vašej rodiny a vašich detí?